Czytelnia

Jak się przygotować na przybycie małego kotka?

(ilustracje wkrótce)

 

Stało się. W naszym domku zamieszka małe kocię. Czy będzie mu u nas dobrze? Na pewno! Należy tylko pamiętać o kilku rzeczach.

 

Pierwsze chwile

Wychowanie kotka

Niebezpieczeństwa w domu

Karmienie

Miseczki

Kuwetka i żwirek

Drapak

Rozrywka i wypoczynek

Pielęgnacja pazurków i futerka

Zdrowie i choroby u kotów

W pigułce

 

Pierwsze chwile

Pierwsze chwile w nowym domku mogą być bardzo stresujące dla małego koteczka. Nie ma mamusi, nie ma rodzeństwa, wszystko pachnie jakoś inaczej i jeszcze krzątają się tutaj jacyś Obcy. Najlepszym sposobem do szybkiego zaadoptowania kotka jest zabawa, najlepiej sprawdza się wędka z piórkami, ale świetnie nadadzą się też myszka, piłeczka albo nawet domowej roboty szeleszcząca kuleczka z papieru. Kolejna rzecz to pełna miseczka i toaletka. Najlepiej jeśli wszystkie te sprzęty umieścimy na małej przestrzeni, np. w jednym pokoju i stopniowo będziemy udostępniać maluszkowi pozostałą część mieszkania, nie wszystko na raz. Najlepiej jeśli w miseczce znajdzie się ta sama karma, jaką kotek jadł w hodowli, a w kuwetce taki sam żwirek. Do nowej kuwetki dobrze jest włożyć odrobinę nieczystości z kuwety z hodowli, żeby kotek szybko skojarzył do czego służy to nowe, pachnące pudełko. Kotka z hodowli przewozimy w transporterze, to jedyna forma transportu gwarantująca mu pełne bezpieczeństwo.

 

Wychowanie kotka

Mały kotek niewiele się różni od małego dziecka, nie rozumie jeszcze, co jest dobre a co złe, co wolno prawdziwemu Kotu a czego nie wolno i jak właściwie być prawdziwym Kotem, dlatego przede wszystkim trzeba mu poświęcić dużo uwagi i cierpliwości. Uczymy kota jednego gestu, słowa, które będzie oznaczało "Nie", powtarzamy do skutku. Na małego kotka doskonale działa też odwrócenie uwagi, poprzez rzucenie grzechoczącej piłeczki w stronę przeciwną do przedmiotu zainteresowania. Kota nigdy nie wolno bić ani nawet raz uderzyć, to wyzwoli w Kocie agresję, będzie czuł się zastraszony i może zaatakować. Kot nigdy nie jest złośliwy, jego nieporządane przez nas, ludzi, zachowanie jest dla Kota całkowicie przejrzyste i wytłumaczalne, jest sposobem na poradzenie sobie z problemami, o których my, ludzie, nie mamy nawet pojęcia. Jeśli otoczymy Kota opieką i miłością, on na pewno odwdzięczy się tym samym.

Jeśli chcemy Kota przyzwyczajać do podróży albo nauczyć Kota chodzenia na smyczy, najlepiej rozpocząć tę naukę już w wieku kilku miesięcy. Możemy z Kotem odwiedzać znajomych lub chodzić na spacery, będzie wtedy szybciej adaptował się do nowych miejsc i lepiej znosił podróże. Żeby go zachęcić podawajmy mu smakołyki. Należy jednak pamiętać, że częste spacery po podwórku mogą mu się tak bardzo spodobać, że będzie się sam ich domagał śpiewając serenady do drzwi wyjściowych lub czmychając na klatkę.

 

Niebezpieczeństwa w domu

Na małego ciekawskiego kotka w naszym mieszkaniu czyha wiele niebezpieczeństw. Bardzo niebezpieczne są dla kota okna uchylne, przez które kot może próbować wyjść, a w konsekwencji tracąc kontakt z podłożem powiesić się i udusić. Wszystkie otwierane okna i balkony powinny być zabezpieczone, tak żeby kot nie mógł wyjść ani zrobić sobie krzywdy. W sklepach internetowych można się zaopatrzyć w specjalne siatki lub kratki, którymi łatwo można zadbać o bezpieczeństwo naszego podopiecznego.

Kolejnym niebezpieczeństwem są drobne przedmioty, sznurki, wstążeczki, włosie anielskie i tym podobne przedmioty. Kot może niezauważenie połknąć taki sznurek, który utknie mu w jelitach. Takie przypadki są bardzo trudne do zdiagnozowania, bo przedmiotów tych nie widać na prześwietleniach i nie wiadomo co powoduje chorobę kota.

Trzeba również bardzo uważać na rośliny w naszym mieszkaniu, gdyż większość z nich jest bardzo interesująca a w dodatku trująca dla kota. Poniżej umieściliśmy wykaz roślin, które mogą być zabójcze dla kota.


Karmienie

Kot jest typowym mięsożercą i podstawę jego diety powinno stanowić mięso.

Woda - kot powinien mieć stale dostęp do świeżej wody w miseczce lub w poidełku, może to być woda z kranu lub przefiltrowana. Woda jest źródłem życia, nasz kot powinien dużo pić a z miseczki nigdy nie będzie korzystał w stopniu wystarczającym, dlatego nie zaszkodzi jeśli dodamy trochę wody także do kociego posiłku.

Mięso - najczęściej wołowina, kurczak, indyk (nie podajemy kotu wieprzowiny), ale może być też jagnięcina, cielęcina, zając, dziczyzna, kaczka, gęś, przepiórka.. Ważnym składnikiem kociej diety są serca, powinny stanowić 15% każdego mięsnego posiłku. Od czasu do czasu, 1-2 razy w tygodniu, można również podać wątróbkę, żółtko i ryby, rarytasem jest tuńczyk w sosie własnym, któremu żaden kot nie odmówi. Przed podaniem mięso dobrze myjemy i przemrażamy przez 3 dni, unikamy gotowania. Kot nie musi jeść samych filetów, im więcej ścięgien, żyłek i tłuszczyku tym lepiej. Tak przygotowane domowe posiłki uzupełniamy suplementami, np. preparatem Felini Complete, aby zaopatrzyć kota we wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Polecamy stosowanie diety BARF. Więcej o BARF można przeczytać tutaj: www.barfnyswiat.org

Karmy suche - są bardzo wygodne dla właścicieli, zbilansowane i kompletne pod względem składu, nie są jednak szczególnie zdrowe dla kota. Karma sucha ma bardzo niską wilgotność, a kot przyzwyczajony jest do pobierania pokarmu z pożywienia, dlatego jedząc karmę suchą jego organizm nigdy nie otrzyma wystarczającej ilości wody, co może skutkować problemami zdrowotnymi, w szczególności problemami z pęcherzem moczowym i nerkami. Karma sucha powinna być jedynie uzupełnieniem diety kota.

Karmy mokre - na rynku jest wiele karm mokrych. Dobra karma powinna się składać przede wszystkim z mięsa, nie zawierać ulepszaczy smaku i nie uzależniać kota. Karmy dzielą się na kompletne - są zbalansowane, zawierają zestaw witamin i minerałów i mogą stanowić podstawę diety kota oraz uzupełniające - zazwyczaj są niezbalansowane i mogą być jedynie uzupełnieniem codziennej diety kota. Smaczne karmy filetowe zazwyczaj są właśnie tyko uzupełniające, a karmy kompletne najczęściej mają formę pasztetu, w których koty niespecjalnie gustują.

Na rynku jest bardzo duży wybór karm, jedne są wysokiej jakości, inne nie mają żadnych wartości odżywczych. Nie podawajmy kotu popularnych tanich karm marketowych. Zwracajmy uwagę na zawartość mięsa, szczególnie w karmach mokrych. Pamiętajmy, że składniki na opakowaniu są zawsze podawane zgodnie z ilością zawartą w finalnym produkcie, od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. Od czasu do czasu zmieniajmy kotu karmę, żeby urozmaicić dietę, ale nie podawajmy też zbyt wielu różnych karm jednocześnie, żeby nie doprowadzić do rozstrojenia kociego żołądka.

Dzienna porcja to ok. 100-200g mokrego pokarmu, każdy kot ma jednak inne potrzeby i ta ilość jest jedynie orientacyjna. Pamiętajmy, że mały kotek rośnie i nie należy mu ograniczać pożywienia. Po kilku dniach nabierzemy wyczucia co do wielkości porcji. Małemu kotkowi podajemy 3-4 posiłki dziennie, dorosłemu kotu 2-3 posiłki dziennie, jeden z posiłków można zastępować dostępem do suchej karmy.

 

Miseczki

Kotek będzie potrzebował przynajmniej trzy miseczki: na wodę, na mięsko lub mokrą karmę i na karmę suchą. Do wyboru mamy miseczki plastikowe, ceramiczne lub metalowe. Miseczki ceramiczne i metalowe będą dużo trwalsze i nie będą przesiąkały zapachem karmy. Do karmy mokrej polecamy miseczki płaskie, do wody i karmy suchej głębokie. Miseczki należy raz dziennie umyć, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

 

Kuwetka i żwirek

Kuweta, czyli kocia toaleta, powinna stać w spokojnym, odosobnionym miejscu. Kuwetę sprzątamy co najmniej raz dziennie, bez wymówek. Niesprzątanie kuwety może przekonać naszego podopiecznego do załatwiania swoich potrzeb gdzie indziej, a jak się do tego przyzwyczai to będzie go ciężko oduczyć. Polecamy kuwety kryte, które lepiej blokują zapachy i żwirek przed wydostaniem się na zewnątrz, szczególnie jeśli nasz kot należy do tych "kopiących". Rozmiar standardowy będzie pasował, kot syberyjski nie potrzebuje rozmiaru XL. W krytych kuwetach co parę miesięcy należy wymienić filtr węglowy (koszt kilku złotych), który chłonie nieprzyjemne zapachy. Obowiązuje pełna dowolność w wyborze wzoru i koloru kuwety. Nie zapomnijmy też o wygodnej łopatce, której otwory będą przystosowane do wielkości ziaren żwirku w ten sposób, aby czysty żwirek swobodnie przelatywał przez otwory łopatki a zbrylony żwirek zostawał na łopatce.

Do kuwety wsypujemy parę centymetrów żwirku. Dostępne na rynku są 3 rodzaje żwirku: bentonitowy, drewniany i silikonowy.

Żwirek bentonitowy (standardowe kamyczki) średnio chłonie zapach, bywa że klei się do dna kuwety, wymaga od czasu do czasu wymiany całości z kuwety, ale za to nie nosi się tak bardzo po mieszkaniu. Nie można go spłukiwać w toalecie, dlatego jeśli nie posiadamy w bloku zsypu, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny pojemnik na odpady, który nie pozwoli zapachom na wydostanie się przy wrzucaniu odpadów.

Żwirek drewniany roznosi się po mieszkaniu na kocim futrze, czasem przylepia się do kocich łap, ale dość dobrze chłonie zapachy i rzadko wymaga wymiany piasku w kuwecie, wystarczy dosypywać świeży. Jego największą zaletą jest możliwość spłukania nieczystości w toalecie, dzięki czemu szybko i wygodnie można sprzątać kocią kuwetę nawet kilka razy dziennie.

Żwirek silikonowy składa się z białych kryształków krzemowych, które chłoną płyny a sprzątania wymagają jedynie kupki. Żwirek należy codziennie wymieszać, żeby kryształki były równomiernie nasycone. Żwirek silikonowy dobrej jakości będzie chłonął zapach i wilgoć, w żwirku słabej jakości będą tworzyły się śmierdzące kałuże. Żwirek silikonowy należy w całości wymienić w kuwecie w momencie, gdy kolor lub zapach kryształków świadczy o zużyciu, zazwyczaj jest to około 1-2 tygodni a nie miesiąc jak reklamują się producenci. Bardzo wiele zależy od jakości żwirku, żwirek silikonowy jest dużo droższy od innych żwirków (głównie ze względu na konieczność wymiany całej zawartości kuwety kilka razy w miesiącu). Żwirek silikonowy jest dość twardy, zdarza się, że kaleczy kocie łapy lub ludzkie stopy, jeśli wypadnie z kuwety.

Po wielu próbach zdecydowanie polecam żwirek drewniany Cats Best Ekoplus (lub jeszcze lepszą ale droższą jego wersję Cats Best Gold) – ze względu na możliwość spłukiwania w toalecie, duże ekonomiczne opakowanie, chłonność zapachów. Dla nas najważniejsze jest utrzymanie kuwety w czystym stanie, dlatego cenimy sobie bardzo zbrylanie się i możliwość spłukania nieczystości w toalecie, jednak wielu hodowców używa różnych żwirków, z których również są zadowoleni.

 

Drapak

Podstawowym sprzętem w kocim domu jest drapak. Uratuje on nasze meble przed kocimi pazurami a kotu sprawi niesamowicie dużo frajdy. Na początek zwykły słupek lub deseczka do przykręcenia na ścianę wystarczy. Kolejny zakup trzeba dobrze przemyśleć – jakość idzie w parze z ceną. Drapak powinien być stabilny, półki i budki odpowiednio duże, by kot mógł się wygodnie ułożyć, przynajmniej jeden słupek powinien być wysoki bez półek na niższych wysokościach przeszkadzających kotu w wyciągnięciu się. Tani drapak na pewno szybko zostanie zniszczony przez kota lub zacznie się bujać. Jeśli myślimy o drapaku wysokim lub sufitowym, to koniecznie wybierzmy mocne i wytrzymałe materiały, gdyż tani drapak będzie zagrażał zdrowiu kota. Drapak dobrej jakości na pewno sprawi kotu dużo radości, zapewni miejsce do spania i zabaw, koty uwielbiają się wspinać i będzie to dla nich fantastyczny prezent.

 

Rozrywka i wypoczynek

Pamiętajmy, że koty spędzają w domu całe dnie i poświęćmy im chociaż kilka chwil każdego dnia, aby wyzwolić ich naturalny instynkt łowcy. Poprawi to ich samopoczucie i wzmocni odporność na stres i choroby. Bardzo dobrze sprawdzają się wędki, myszki i piórka oraz piłeczki pingpongowe. Tutaj niestety często działa zasada im droższe, tym mniej zabawne dla kota. Świetne są też zabawki domowej roboty, szczególnie jeśli szeleszczą, np. papierowa kulka lub karton. Ulubioną zabawką naszych kotów jest również wskaźnik laserowy, z którym jednak trzeba zachować ostrożność, by światło nie padło na kocie oko. Nie zdziwmy się też, jeśli nasz kotek od razu pojmie na czym polega sztuczka i odmówi pogoni za czerwoną kropką.

Po udanych łowach kot powinien mieć swój kącik, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał w wielu codziennych drzemkach. Niestety ekskluzywne legowisko może nie spełniać standardów kota, który doceni bardziej poduszkę, krzesło lub sofę. U nas sprawdzają się siedziska na kuchenne krzesła (koszt 15zł zamiast 80zł) lub kocyki. Jeśli już chcesz sprawić Twojemu kotu przyjemność, to najlepiej wybrać legowisko o okrągłym kształcie z wysokim rantem, czyli np. oponka, świetne są też elementy drapaków zwane rozetami lub hamaki. Nasze koty zdecydowanie ignorują mięciutkie legowiska pluszowe, a wręcz uwielbiają dość twarde legowiska z wypełnieniem z pianki.

Nasze ulubione zabawki:

Catit Play-N-Scratch

Piórka

Szeleściaki

 

Pielęgnacja pazurków i futerka

Pazurki należy obcinać według potrzeby, mniej więcej raz w tygodniu, należy obcinać przede wszystkim pazurki u przednich łapek, u tylnych rzadko pojawia się taka potrzeba. Należy przycinać tylko ostrą końcówkę pazurka i uważać, żeby nie uszkodzić nerwów. Kotek na początku może być niechętny do takiego zabiegu, dlatego można to robić w trakcie snu lub też za pomocą ręcznika zrobić z kota kokon i wyciągać po jednej łapce. Ten zabieg jest bezbolesny i trzeba być odpornym na kocie fochy. Gdy kotek się przyzwyczai nie zajmuje to więcej niż minutę i pozwala zaoszczędzić wielu przypadkowych zadrapań.

Obcinanie pazurków to nie to samo co usuwanie pazurów! Usuwanie pazurów to zabieg bolesny i okaleczający kota, w Polsce prawnie zabroniony!

Futro kota syberyjskiego wyposażone jest oprócz podszerstka w dodatkowy włos ościsty, który wzmacnia strukturę sierści, chroni przed wilgocią i zapobiega kołtunieniu, dlatego futro to nie wymaga dużo pielęgnacji. U wyjątkowo ofutrzonych osobników mogą powstawać kołtuny, głównie pod pachami i na portkach. Wówczas trzeba regularnie szczotkować te okolice, najczęściej do momentu zrzucenia pierwszego, tzw. dziecięcego futra. Poza tym regularne szczotkowanie przydaje się w okresach linienia, czyli najczęściej na wiosnę. Do tego celu potrzebna będzie szczotka lub grzebień, z metalowymi ząbkami. Do wyczesywania martwych włosów lepszy jest rzadki grzebień, ale gdy czasami kotek z kuwetki wyniesie przypadkowy nadbagaż, to przyda się nam również gęsty grzebień.

 

Zdrowie i choroby u kotów

Mały kotek w momencie opuszczenia domu powinien być dwukrotnie zaszczepiony i odrobaczony. Szczepienie to dotyczy chorób wirusowych: panleukopenii, kaliciwirusów i herpeswirusów. Szczepienie to należy powtórzyć po ukończeniu przez kota 16 tygodni, następnie po roku, następnie co 2-3 lata według zaleceń weterynarza. Kotów niewychodzących nie ma potrzeby szczepić przeciwko wściekliźnie.

Pamiętajmy, że kot nie umie powiedzieć nam, że coś go boli, nie skarży się i nie marudzi. Chory kot najczęściej jest osowiały i smutny, nie ma apetytu, nie ma ochoty do zabawy. Objawami choroby może też być biegunka, zatwardzenie, krew w moczu lub kale, częste odwiedzanie kuwety, zbyt mała ilość moczu (np. wielkości małej łyżeczki) lub zbyt duża (np. szklanki). Jeśli mamy jakieś podejrzenia, udajmy się jak najszybciej do weterynarza.

 

W pigułce

Niezbędne wyposażenie:

 • karma sucha i mokra/mięso,
 • min. 2 miseczki głębokie,
 • min. 2 miseczki płaskie,
 • kuweta z łopatką,
 • żwirek,
 • transporter,
 • drapak,
 • legowisko,
 • zabawki: wędki, myszki, piórka, piłeczki,
 • cążki do pazurków,
 • grzebień lub szczotka,
 • siatki i kratki do zabezpieczenia okien i balkonów.