Czytelnia

O rasie Neva Masquerade


Co to jest Neva Masquerade?

Neva Masquerade jest to po prostu kot syberyjski w kolorze point, czyli po polsku - kot ze znaczeniami. Ubarwienie to jest takie same jak u kota syjamskiego, od którego właśnie pochodzi ten gen. Taki kot swój właściwy kolor ma tylko na "końcach" (stąd określenie point), czyli na mordce, uszach, łapach i ogonie, a na reszcie ciała brak produkcji barwnika sprawia, że włos ma kolor biały. Kolor ten jednak zmienia się z upływem czasu, grzbiet i boki mogą stawać się ciemniejsze wraz z wiekiem. Dodatkowo w okresie zimowym futro kota ze znaczeniami również będzie ciemniejsze, a w lecie jaśniejsze, gdyż ubarwienie to ma duży związek z temperaturą a znaczenia występują właśnie na najchłodniejszych częściach ciała. Oczy kota ze znaczeniami mają zawsze barwę niebieską.

 

Skąd wziął się kot Neva Masquerade?

Koty syberyjskie pochodzą z dalekiej Syberii i zalicza się je do ras naturalnych, tzn. takich które powstały bez udziału człowieka. Pierwsze koty syberyjskie rozpoczęto hodować w latach 80. a pierwszą światową organizacją felinologiczną, która uznała tę rasę była World Cat Federation w 1991 r. Jednocześnie w kotach syberyjskich przetrwały geny kotów balijskich, długowłosych kotów syjamskich, popularnych w arystokratycznej Rosji. Gdy z dwóch kotów o klasycznym umaszczeniu rodziły się nevy pojawiło się wielu przeciwników tej rasy, zarzucających jej, że nie jest to rasa naturalna i nie przetrwałaby w naturalnych warunkach zimnej Syberii. Wielu ludzi zakochało się jednak w błękitnych oczach kota syberyjskiego i dzięki nim dzisiejsze światowe organizacje uznają ten kolor dla kota syberyjskiego (WCF) lub wyodrębniły go jako siostrzaną rasę kota syberyjskiego (FIFe). Nazwa rasy Neva Masquerade pochodzi od przepływającej przez ojczyznę kota syberyjskiego rzeki Nevy oraz wystawnych rosyjskich balów maskowych, bo przecież Neva Masquerade jest to kot w masce.

 

Charakter kota Neva Masquerade

Koty Neva Masquerade, tak samo jak koty syberyjskie, są bardzo przyjacielskie i kontaktowe. Bez trudu uczą się reagować na swoje imię i przybiegać na wołanie. Są świetnymi towarzyszami. Lubią pogadać ze swoim właścicielem, zupełnie jakby wiedziały, co się do nich mówi. Są bardzo ciekawskie, będą dreptać za swoim Panem i Panią po całym domu, zajrzą w każdy kąt, pomogą zrobić pranie i pozamiatać. Schowają się co najwyżej na dźwięk odkurzacza. Nie są natrętne i nie sprawiają kłopotów, mają jednak tylko sobie znaną porę, kiedy przychodzą się poprzytulać i domagają się uwagi pomiaukiwaniem i mruczeniem. Zawsze patrzą prosto w oczy, jakby zwracały się po imieniu. Nie powinny zostawać same w domu na zbyt długo, a jeśli już mają spędzać długie godziny same w domu, to najlepiej jeśli będą miały kociego przyjaciela. Koty te są bardzo pojętne i można je nauczyć chodzenia na smyczy, jednakże najlepiej przyzwyczajać kota już od małego. Są też z natury łagodne, dlatego szybko zaprzyjaźniają się z dziećmi i innymi domownikami.